Konsultacja terapeutyczna
To pierwsze spotkanie, podczas którego psychoterapeuta i pacjent wzajemnie się poznają. Formuła spotkania ma charakter rozmowy. Pacjent ma możliwość opowiedzenia o tym, co go martwi.
Natomiast terapeuta uważnie słucha i zadaje pytania dotyczące zgłaszanej trudności. Terapeuta stara się wybadać potrzeby oraz oczekiwania w kontekściekontynuacji spotkań w formie dalszej terapii.
Zdarza się, że osoba przychodząca na pierwsze spotkanie nie do końca wie, jaki jest jej problem oraz co chciałaby uzyskać po zakończeniu terapii. Bez obaw, to naturalne i częste. Zespół specjalistów "Przystani" postara się pomóc, bez względu na rodzaj problemu. Podczas spotkania wspólnie próbujemy ustalić, jakich trudności doświadczasz i skąd pochodzi ich źródło. Czasem też osoba potrzebuje jedynie zapytać "Czy to normalne, że...", a w czasie konsultacji odkrywa, że zamartwia się czymś niepotrzebnie. W takich sytuacjach warto pamiętać, że konsultacja nie zobowiązuje Cię do kolejnych spotkań ze specjalistą.
Konsultacje to nie tylko czas na opowiedzenie o swoich trudnościach czy problemach. To również moment, w którym można zadawać pytania terapeucie i sprawdzić, czy jest dla Ciebie właściwą osobą. Osobą, która zrozumie problem oraz będzie dla Ciebie wsparciem od pierwszych wizyt w Przystani.
Zachęcamy do dzielenia się wątpliwościami i zadawania pytań (również tych kłopotliwych). Terapeuta z całą pewnością chętnie odpowie, jeśli tylko będzie znać odpowiedź na zadane pytanie.